Yüzyıllardan beri kullanılmakta olup Mühendislik alanında en çok tercih edilen malzemeler arasında yer alan pirinç; sahip olduğu geniş kullanım alanı sayesinde birçok mühendislik uygulamasında ilk tercih edilen malzemeler arasındadır. Saf durumdaki bakır ve çinkonun oluşturduğu alaşım olan pirin; işlenebilirliği yüksek, iletken, kolay dövülebilen ve kıvılcım çıkarmayan bir materyaldir.ankara Pirinç Pirincin bakırdan daha yüksek bir mukavemete sahip olması ve fiyat olarak da bakıra kıyasla daha uygun olması bu materyalin yaygın kullanımının arkasındaki en temel nedenler arasındadır. Kaplama ve dekorasyon konusunda da büyük bir kullanım alanına sahip olan pirinç, günlük hayatımızda en çok karşılaştığımız materyaller arasında sayılabilir. Bunun yanında, pirinç çubuk ürünler de mühendislik ve çeşitli alanlarda sıklıkla kullanılırlar.ankara Pirinç Bu pirinç çubukların sahip oldukları kaliteler de bu sebeple büyük bir öneme sahiptir. Bu yazımızda, pirinç çubuk kaliteleri hakkında size bilgi vermeyi hedefliyoruz.

Pirinç Çubuk Kaliteleri

Aslında, pirinç çubuklar çeşitli normlarda ve kalitelerde üretilebilmektedir.ankara Pirinç Bunun yanında, en yaygın şekilde kullanılmakta olan üç pirinç çubuk kalitesi ms58, ms60 ve ms70 olarak isimlendirilmektedir. Bunları şu şekilde açıklamamız mümkündür:

•    MS58: %58 oranında bakır içeren çubuk, lama ve profillerin genel kalitesidir. Bunlar genel olarak biraz daha küçüktür.
•    MS60: %60 oranında bakır içeren borular bu kaliteye sahiptir.
•    MS63: %63 oranında bakır içeren materyaller bu kaliteye sahiptir.
•    MS70: %70 oranında bakır içeren ürünler bu kaliteye sahiptir. Çoğunlukla pirinç levhalar %70 oranında pirince sahiptir.


Yukarıda sıraladığımız kalitelerin yanı sıra sizin isteğinize bağlı olarak pirinç oranı daha farklı ürünlerin üretilmesi de mümkündür. Ancak, pirinç oranının neredeyse hiçbir bakır üründe %55 oranının altına düşmeyeceğini de belirtmemiz gerekmektedir. Bunun temel sebebi ise bakır oranının söz konusu oranın altında olması durumunda pirinç ürünün işlenemeyecek olmasıdır.ankara Pirinç Bu sebeple pirinç ürünlerde bakır oranı her zaman %55 oranının üstünde olmaktadır. Pirincin kolay işlenebilen kullanışlı bir materyal olması da bu ürünün yaygın bir kullanıma sahip olmasının arkasında yatan en temel sebeplerdendir.

Pirinç materyali en çok otomotiv sektöründe, dekorasyon alanında kullanılmaktadır.ankara Pirinç Endüstride ise pirinç en çok cıvata, pim, vida, musluk, kapı pencere kolu ve diğer akşamlarda kullanılır. Pirinç ürünlerin yaygın bir kullanıma sahip olması bu materyalin kolay üretilebilir ve kolay şekillendirilebilir olmasıyla da doğrudan alakalıdır.

Özmer Metal olarak her türlü pirinç mamul ihtiyacınızı firmamızdan karşılayabilirsiniz. Yılların bize kazandırdığı tecrübe ve müşteri memnuniyetine verdiğimiz önem ile her daim siz değerli müşterilerimize en iyi hizmeti sunmayı hedeflemekteyiz.