Pirinç Çubuk Kaliteleri (MS58-MS60-MS63-MS70)

  • Özmer Metal
  • 12.08.2022
Yüzyıllardan beri kullanılmakta olup Mühendislik alanında en çok tercih edilen malzemeler arasında yer alan pirinç; sahip olduğu geniş kullanım alanı sayesinde birçok mühendislik uygulamasında ilk tercih edilen malzemeler arasındadır. Saf durumdaki bakır ve çinkonun oluşturduğu alaşım olan pirin; işlenebilirliği yüksek, iletken, kolay dövülebilen ve kıvılcım çıkarmayan bir materyaldir. Pirincin bakırdan daha yüksek bir mukavemete sahip olması ve fiyat olarak da bakıra kıyasla daha uygun olması bu materyalin yaygın kullanımının arkasındaki en temel nedenler arasındadır. Kaplama ve dekorasyon konusunda da büyük bir kullanım alanına sahip olan pirinç, günlük hayatımızda en çok karşılaştığımız materyaller arasında sayılabilir. Bunun yanında, pirinç çubuk ürünler de mühendislik ve çeşitli alanlarda sıklıkla kullanılırlar. Bu pirinç çubukların sahip oldukları kaliteler de bu sebeple büyük bir öneme sahiptir. Bu yazımızda, pirinç çubuk kaliteleri hakkında size bilgi vermeyi hedefliyoruz.

Kum Döküm Bronz Üretimi

  • Özmer Metal
  • 10.08.2022
Kum döküm bronz üretimi, özellikle bronz mamullerin yaygın bir kullanıma sahip olmasından sebeple fazlasıyla yaygın uygulanan bir yöntemdir. Gerek kolay olması gerek maliyet olarak görece daha uygun olması sebebiyle tercih edilen kum döküm bronz üretimi, farklı ağırlıklarda bronz ürünlerin üretimi amacıyla kullanılabilir. Dökümhanelerde gerçekleştirilen kum döküm bronz üretimi yöntemi sayesinde bir istenilen bronz ürünler hızlı ve pratik bir şekilde dökülmüş olur. Kum dökümü, en çok kullanılan döküm türleri arasında yer almakta olup gerek kolay uygulanabilir olması gerek pratik olması ile ön plana çıkar. Bu noktada, dökümü yapılacak olan parçanın şekil analizi ve kum kalıbı formdan nasıl çıkacağı önceden tespit edilir. Kum dökümün en önemli kısmı kum kalıbı kalıptan çıkarmak olup erimiş metalin dökülmesi için kum dökümde bir delik bırakmak gerekmektedir.

Bakır Mamülleri ve Çeşitleri

  • Özmer Metal
  • 08.08.2022
Tarih boyunca geniş bir kullanıma sahip olmuş olan bakır; ulaşımda, endüstride, elektrik ve elektronik alanında ve daha pek çok alanda kullanılmaktadır. Elektriği en iyi ileten madenler arasında yer almakta olan bakır, %97 oranında bir iletkenliğe sahiptir. Bunun yanında, bakırın en büyük avantajları arasında kolay şekil verilebilmesi vardır. Tarihte, alet ve süs eşyası yapımında kullanılan en eski madenler arasında yer almış olan bakır, bu sebeple günümüzde de geniş bir kullanım alanına sahiptir. Özellikle elektriğin yaygınlaşmasıyla birlikte bu madenin kullanımı da giderek artmış, elektrik elektronik alanında en çok kullanılan materyaller arasında yerini almıştır. Bu noktada, bakır mamuller de gerek çeşit gerek kullanım alanı olarak giderek yaygınlaşmıştır.

Santrifüj bronz döküm

  • Özmer Metal
  • 05.08.2022
Savurma döküm; farklı yüzeyler etrafında dönen kalıplar içine erimiş metal ve alaşımları dökmek suretiyle yapılan döküm tekniğidir. Bu döküm tekniğinde, merkezkaç kuvvetinin oluşturduğu basınç ile metalin kalıp cidarlarına homojen bir şekilde dağılması ve parçanın şeklini alması sağlanır. Bu yöntem ile parça yüzeyinin gözeneksiz, temiz ve ince taneli bir yapıya kavuşması sağlanır. Bronz döküm söz konusu olduğunda da santrifüj bronz döküm her zaman en çok tercih edilen yöntemler arasındadır.